ارزش اقتصادی جلگه ها

ارزش اقتصادی جلگه ها

ارزش اقتصادی جلگه ها
ارزش اقتصادی جلگه ها

ارزش های اقتصادی جلگه ها :
در کناره همه دریاها و دریاچه ها و رود های پر آب کشور جلگه ها دیده می شوند. به دلیل حاصلخیز بودن خاک در جلگه ها ، جمعیت زیادی در این مناطق جمع شده اند.
عوامل تغییر دهنده جلگه ها :
1-عوامل طبیعی :
حرکات دریا (جزر و مد ، توفان های دریایی/ سونامی ، جریان های دریایی و نوسانات عمومی آب ها) رود های طغیانی که به دریاها می ریزند ، آبرفت های فراوانی در جلگه های ساحلی وارد میکنند و مرتباً مکان و وسعت جلگه ها را دچار تغییر میکنند.
2-عوامل انسانی :
اسکله سازی ، بندر سازی ، دیواره سازی ساحلی ، احداث جاده بر روی جلگه های ساحلی ، تغییر در پوشش گیاهی و بهره برداری وسیع از آن ، گسترش شهر ها و روستا ها


ارزش های اقتصادی جلگه ها :
بهترین مکان برای کشاورزی در کنار هر جلگه، سواحلی هم وجود دارد که ارزش هایی برای ساکنان آن منطقه به وجود می آورند.(گذران اوقات فراغت،گردشگری،حمل ونقل و….)
در جلگه های جنوبی ، تنگه هرمز و سواحل طولانی ، امکانات حمل و نقل کالا و مسافر را به همراه صید ماهی فراهم می آورد. منابع و ذخایر غنی ذغال سنگ و نفت و گاز که سبب جلب جمعیت شده اند.در فصل مناسب پذیرای مسافران می باشد. جلگه های شمالی حمل و نقل و صید ماهی خاویار ، گردشگری…….
پاورپوینت درس كوه ها و دشت های زیبا مطالعات اجتماعی پایۀ چهارم دبستان

master

این فروشگاه در سال 93 فعالیت خود را آغاز کرده و با داشتن منابع اطلاعاتی بروز می تواند پاسخگوی نیازهای تحقیقاتی شما عزیزان دانش آموز و دانشجو باشد .امید است در راستای خدمت به شما عزیزان در جهت هر چه بیشتر توسعه وب سایت قدم بر داریم تا رضایت خاطر شما را جلب کرده باشیم.با تشکر فروشگاه علمی تک داک takdoc.irدر صورت داشتن هر گونه انتقاد ،مشکل ،سوال و راهنمایی با ما در ارتباط باشید شماره تماس:(پاسخگویی از ساعت 10 صبح تا 8 شب) 09352817947 آدرس ایمیل: sajadshafei@yahoo.com، info@takdoc.ir آدرس:اردبیل-شهرک گلستان-کافی نت گوگل تلگرام: 09352817947

مطالب مرتبط